Performanslar.
Golem -geliştirme sürecinde gösterim-
Japon Bahçesi
Kostüm Koreografi - Dinamik desenler, reaktif bedenler
Oklo Fenomeni
Japon Bahçesi (2006)  

 
TPO genç izleyicilerini japon bahçe mimarisinden esinlenerek yaratılmış bir sahnede duyusal bir yolculuğa çıkarıyor. Japon bahçeleri kendi başlarına birer hikayedir. Cüce ağaçlar, taşlar, su oyunları, “kayıp adımlar”, zen bahçesi ve bunlarla ilişkili diğer kurgular, sembol ve metaforlardan oluşan bir kod sistemi ile doğanın minyatürleştirilmesine ve yeniden inşa edilmesine dayanır.

Japon Bahçesi harekete ve hazırlıksız yapılan eyleme(spontane) temsili bir değer vererek tasarlanan dijital-doğal bir çevredir. Bu projede, her biri farklı bir duyu ve algı durumları öneren beş küçük bahçe yarattık. Başlangıçta oyunculardan biri bir hikaye başlatıyor, sonra da genç izleyicilerini bahçeye keşfe çıkmaya ve oyun içinde kendi yaklaşımlarını bulmaya davet ediyor.

Bu ortamların her biri, doğal elementler ile tiyatral eylemler sayesinde akustik ve oyun dolu ilişkiler geliştiriyor. Bahçeler (tepeden yapılan projeksiyonla yerdeki beyaz, dokunmaya duyarlı halı üzerine yansıtılarak oluşturulmuştur) gerçek zamanda üretilen sesler ve şiirsel bir görsellikle iletişim kuruyor, etkileşim yaratıyor, oyunlar öneriyor… Seyirciye keşif ve oyun dolu bir alan sunan bu oyunda katı kurallar, kısıtlı zamanlar yada öngörülmüş yollar yok.

ekip : yönetim : Francesco Gandi, Davide Venturini // oyuncular : Claudie Decultis, Eda Yapanar // dans : Piero Leccese // dijital tasarım : Elsa Mersi // ccc sistem projesi : Martin von Gunten, Rossano Monti // ses tasarımı : Spartaco Cortesi // tekst ortak yazım : Stefania Zampiga // multimedya konsolu : Andreas Fröba, Marco Galardi // organizasyon : Valentina Martini, Francesca Nunziati, Valeria Castellaneta

E-posta listemize katılın>


tr  en  basın. bis. festival. sponsorlar. mekânlar. işler. katılımcılar. program.
Compagnia TPO
Talimhane Tiyatrosu
8-9 Kasım 2008
11:00-12:00,13:00-14:00